Hatha-joga, alebo joga sily, ako základný smer pripravuje cestu ostatným smerom. Za podstatné považuje fyzické a duševné zdravie, pripraviť telo na pokročilé jogové praktiky meditácie a vnútorného zrenia. Rozvinula sa okolo desiateho storočia nášho letopočtu, ako odnož z tantra jogy, ktorá sa vyvinula z klasickej jogy. Zo smeru hatha-jogy sa vyvinulo mnoho štýlov jogy, medzi nimi aj jin joga.
Som certifikovaná inštruktorka jin jogy a tento štýl mi veľmi prirástol k srdcu a ďalej ho chcem odovzdávať práve pre svoje jinové existencie, hlavne ženskosť, jemnosť, prácu s meridiánmi, čiže prúdením životnej energie a preto, že je prostriedkom na získanie vnútorného pokoja, čo je v dnešnom svete také vzácne.
Všetko v živote má svoj vzorec protikladu a rovnováhy. Vzorec života je založený na protiklade dobrých a zlých období, teda podľa starých taoistických učení, protiklady sú jin a jang. Jin - tmavý, studený pasívny, vnútorný, pomaly, ženský, tajuplný, mesiac, zem, noc, drak, dole, tlmený, plný, podstata, voda, hmota. Jang – svetlý, deň, slnko, horúci, aktívny, vonkajší, dutý, rýchly, jasný, hore, účel, oheň, energia, zrejmý, mužský, slnko, deň, nebo, tiger, elastický. Taoisti verili, že keď sa protiklady podarí uviesť do rovnováhy, dostaví sa harmónia a zdravie. V priebehu vekov pojem taa vymedzili a pomenovali rôzne staroveké kultúry, bola to hlavne Čína, India, Egypt,.. Dokonca to boli aj západné kultúry, ktoré síce nepoužívali pojem jin a jang, ale uvedomovali si dôležitosť vyvažovania protikladov. Tao je kľud uprostred všetkého diania, cesta vedúca do stredu. Stred je tu stále a všade. Kedykoľvek ho opustíme, prijímame vlastnosti existencie jinu alebo jangu. Povaha jin odkazuje na tienistú stránku, jang na slnečnú. Tieň nemôže existovať bez svetla a svetlo môže byť svetlom iba vtedy, keď sa vymedzí voči tme.
Pri začatí cvičenia jogy, sa cvičenci väčšinou prirodzene zameriavajú na svoju hmatateľnú stránku, čiže telo, ktoré nám pripomína vstupnú bránu k hlbším prežitkom. Ako sa postupne sústredíme a upevníme telesné zdravie, začneme prejavovať záujem o to, čo sa nachádza pod povrchom, teda zvnútra. Jinový aspekt jogy ponúka uvoľnenie a sústredenie svojej pozornosti k pokojnej mysli prostredníctvom vedomého pozorovania dychu. V tomto prípade sa sústredíme na emočné a psychologické účinky. Pozície jin jogy cielia na hlbšie spojivové tkanivá, celkovo posilňujú telo, rozvíjajú silu svalstva, kladú dôraz na precvičovanie väzov a znovunadobudnutia sily v kĺboch, zlepšujú činnosť mozgu, činnosť žliaz a vnútorných orgánov. V tomto prípade je zámer sústredený na energetické telo, spriechodniť energetické dráhy a zintenzívniť tok energií. Ako cvičíme je dôležitejšie, než čo cvičíme a podľa stanoveného cieľa, čo chceme dosiahnuť alebo na čo sa zamerať, stanovujeme aj najvhodnejší čas cvičení. Jogu prakticky cvičím vedome s cieľom viesť cvičencov v duchu vnímavosti, pozornosti a s jasným zámerom, aby si jednotlivé ásany zapísali do svojho podvedomia a mohli s nimi pracovať aj v bežnom dennom živote.
Nevyužívame telo, aby sme sa dostali do ásany (telesnej jogickej polohy) – využívame ásanu, aby sme sa dostali do tela.
E-mail: yoga.tao.natural@gmail.com
Telefón: +421 915374612